„Molnár Mária” változatai közötti eltérés

Innen: Helyismeret
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Új oldal, tartalma: „thumb MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szept. 11.–Pápuaföld, 1943. márc. 17.) misszionárius. =Élete= Elemi iskoláit Várpalotán v...”
 
aNincs szerkesztési összefoglaló
 
1. sor: 1. sor:
[[Image:Molnár_Mária.jpg|thumb]]
[[Image:Molnar_Maria.jpg|200px|thumb]]


MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szept. 11.–Pápuaföld, 1943. márc. 17.) misszionárius.
MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szeptember 11. – Pápuaföld, 1943. március 17.) misszionárius.


=Élete=
=Élete=


Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak.  Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a ref. templomban van emléktáblája.
Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak.  Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a református templomban van emléktáblája.


==Művei==
==Művei==


*Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935.
*Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935.
*Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) Bp, 1935.
*Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) Budapest, 1935.
*Mindhalálig. ~ 1936-tól írott leveleiből. (Összeáll.: DRASKÓCZY László.) Bp., 1948.
*Mindhalálig. Molnár Mária 1936-tól írott leveleiből. (Összeáll.: DRASKÓCZY László.) Budapest, 1948.


==Irodalom==
==Irodalom==


*IVÁNYOS Lajos: ~ Mánuszon. Bp., 1933.
*IVÁNYOS Lajos: Molnár Mária Mánuszon. Budapest, 1933.
*DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. Bp., 1949.
*DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. Budapest, 1949.
*BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. Bp., 1976.
*BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. Budapest, 1976.
*BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. ~ élete a vértanúhalála. Bp., 1987.
*BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. Molnár Mária élete a vértanúhalála. Budapest, 1987.
*Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz.
*Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz.


[[Category:Életrajzok]]
[[Category:Veszprém_Megyei_Életrajzi_Lexikon]]

A lap jelenlegi, 2016. június 23., 16:22-kori változata

MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szeptember 11. – Pápuaföld, 1943. március 17.) misszionárius.

Élete

Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak. Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a református templomban van emléktáblája.

Művei

  • Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935.
  • Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) Budapest, 1935.
  • Mindhalálig. Molnár Mária 1936-tól írott leveleiből. (Összeáll.: DRASKÓCZY László.) Budapest, 1948.

Irodalom

  • IVÁNYOS Lajos: Molnár Mária Mánuszon. Budapest, 1933.
  • DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. Budapest, 1949.
  • BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. Budapest, 1976.
  • BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. Molnár Mária élete a vértanúhalála. Budapest, 1987.
  • Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz.