„Állami Elemi Népiskola” változatai közötti eltérés
aNincs szerkesztési összefoglaló |
aNincs szerkesztési összefoglaló |
||
| (15 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva) | |||
| 1. sor: | 1. sor: | ||
Almádi első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában. | {{InfoboxÉpület | ||
|cím=Állami Elemi Népiskola | |||
|kép=Kep_1971.jpg | |||
|város=Balatonalmádi | |||
|év=1904. | |||
|építtető=az Almádi község | |||
|tulaj=magántulajdon | |||
|felújítva=a háború után | |||
}} | |||
[[Balatonalmádi|Almádi]] első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában. | |||
== Iskola történet == | |||
1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója Rónai Károly volt. | <blockquote>1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója [[Rónai Károly]] volt. </blockquote> | ||
1919 nyarán új igazgató-tanító költözött be az almádi Öreghegy aljában épített népiskola szolgálati lakásába [[Váth János|Horváth János]]. Vele egyidőben költözött Balatonalmádiba [[Ruppert Róbert]], és tanított itt nyugdíjazásáig, nagy megbecsülés és tisztelet övezte munkáját. | |||
1919 | 1919-ben az almádi elemi népiskolában 2 tanító tanította a gyerekeket, egymást váltották délelőtt és délután. Az összevont osztályokban 70-80 gyermek tanult. Ekkor még október elején indult Almádiban is az oktatás a felsőbb osztályok számára. A szülők az őszi, főleg a szüreti munkába bevonták gyerekeiket. | ||
[[ | Az 1945. március 21-i bombatámadás következtében elpusztult az iskola, csupán az igazgatói lakás része maradt meg. A tanítás ezt követően ugyancsak az Óvári utcában található Borus és Mikec villákban folyt. | ||
Az 1946-47. tanévben [[Schmidt Ernő]], az 1947-48 évben [[Mihályfi Ernő]] igazgató-tanító oktatott. Schmidt Ernő igazgató [[Györgyi Dénes]] építésszel szorgalmazta egy új iskola építését. | |||
1947. július 1-jén a nemzetgyűlés elfogadta az 1947. XVII. tc-et a hároméves tervről. Ebben az oktatásügy mennyiségi fejlesztése is helyet kapott. Itt lehetőség nyílt jelentős állami támogatással egy új „állami iskola” megépítésére. A tervezést 1946-ban Györgyi Dénes műépítész végezte és 1947. november 20-án megtörtént az új iskola alapkőletétele. Az alapkőletételnél jelen volt Ortutay Gyula vallás és közoktatási miniszter. | |||
A megépült [[Györgyi Dénes Általános Iskola|8 tantermes iskolában]] a tanítás 1949. októberében kezdődött. Az iskola megbízott igazgatója [[Rácz Elemér]] az 1948-49-es és az 1949-50-es tanévben. | |||
= Külső hivatkozás = | |||
Schildmayer Ferenc: [[Állami Elemi Népiskola Almádiban]] | |||
{{DEFAULTSORT: Allami Elemi Nepiskola}} | |||
[[Category:Épületek]][[Category:Balatonalmádi]] | |||
A lap jelenlegi, 2017. május 3., 16:51-kori változata
| Állami Elemi Népiskola | |||||
| Helye: | Balatonalmádi | ||||
| Építési adatok | |||||
| Építés éve : | 1904. | ||||
| Építtető: | az Almádi község | ||||
| Tulajdonos: | magántulajdon | ||||
| Felújítva : | a háború után | ||||
Almádi első iskolája az 1904-ben megnyitott, az Almádi község által épített 2 tantermes Állami Elemi Népiskola volt az Óvári utcában.
Iskola történet
1928-ban az ötezer elemi iskola programjának keretében kibővítették. Az iskola első tanítója Rónai Károly volt.
1919 nyarán új igazgató-tanító költözött be az almádi Öreghegy aljában épített népiskola szolgálati lakásába Horváth János. Vele egyidőben költözött Balatonalmádiba Ruppert Róbert, és tanított itt nyugdíjazásáig, nagy megbecsülés és tisztelet övezte munkáját.
1919-ben az almádi elemi népiskolában 2 tanító tanította a gyerekeket, egymást váltották délelőtt és délután. Az összevont osztályokban 70-80 gyermek tanult. Ekkor még október elején indult Almádiban is az oktatás a felsőbb osztályok számára. A szülők az őszi, főleg a szüreti munkába bevonták gyerekeiket.
Az 1945. március 21-i bombatámadás következtében elpusztult az iskola, csupán az igazgatói lakás része maradt meg. A tanítás ezt követően ugyancsak az Óvári utcában található Borus és Mikec villákban folyt.
Az 1946-47. tanévben Schmidt Ernő, az 1947-48 évben Mihályfi Ernő igazgató-tanító oktatott. Schmidt Ernő igazgató Györgyi Dénes építésszel szorgalmazta egy új iskola építését.
1947. július 1-jén a nemzetgyűlés elfogadta az 1947. XVII. tc-et a hároméves tervről. Ebben az oktatásügy mennyiségi fejlesztése is helyet kapott. Itt lehetőség nyílt jelentős állami támogatással egy új „állami iskola” megépítésére. A tervezést 1946-ban Györgyi Dénes műépítész végezte és 1947. november 20-án megtörtént az új iskola alapkőletétele. Az alapkőletételnél jelen volt Ortutay Gyula vallás és közoktatási miniszter.
A megépült 8 tantermes iskolában a tanítás 1949. októberében kezdődött. Az iskola megbízott igazgatója Rácz Elemér az 1948-49-es és az 1949-50-es tanévben.
Külső hivatkozás
Schildmayer Ferenc: Állami Elemi Népiskola Almádiban
