Szent Imre herceg szobor
A Szent Imre herceg szobor azon középkori templomrom épen megmaradt pillérkötegén áll, melyet III. Béla magyar király Zirc 1182. évi alapítása után kezdett el építeni monostorával együtt. A kőemelvényre 1749. november 17-én állították fel. A szobrot Rieger Kandid apátúr áldotta meg, és szentelte fel 1950. június 5-én. A pillérköteget Szent Imre herceg szobrán kívül az 1751. június 19-én elhelyezett négy kis barokk angyal (putto) díszíti.Az angyalokat a négy égtájnak megfelelően helyezték el a pillérköteg vállkövén.
A szobor koronával a fején, a tisztaság liliomával a kezében, palásttal ábrázolja a herceget.
Az északi oldal vállkövén ülő angyal Zirc rövid történetét összefoglaló latin feliratos pajzsot tart a kezében a következő szöveggel: "1198 fundata = alapítva, alapítottak 1526 execrata = meggyalázva, meggyaláztatva
CanDIDare = örömteli fényes munkával
DeCorata = újjá-újra építették
Laetor = újra épült 1751" 1198-at ugyanis tévesen a zirci apátság alapítási évének tartották, 1526-ot a pusztulási éve, a mohácsi vész idején a törökök sok templomot meggyaláztak, kifosztottak. Az utolsó évszám az új templom befejezésére utal.
A nyugati vállkövön ülő putto a zirci ciszterek címerét tartja a kezében: a kavicsot tartó daru, amely az éberség jelképe.
A keleti vállkövön ülő putto a heinrichaui apátság címerét tartja: kereszt négy szár közében a Mors szó egy-egy betűje ami Heinrichau francia anyamonostorának, Morimundusnak a rövidítése.
A déli putto kezeiben pedig a magyar címer van.

A védett építészeti emléket 1979-ben restaurálta a zirci születésű Braun János szobrász-restaurátor.
Források
Illés Ferenc, Tóth Sándor: Zirc és környéke. 3. jav kiad. Budapest, Panoráma. 1985.
Hervay Ferenc. Zirc: Apátsági templom. Budapest, TKM. 1996.