„Bem József szobra” változatai közötti eltérés

A Helyismeret wikiből
(Új oldal, tartalma: „200px ''Helye:'' Bem József Általános Iskola udvara (Balatonfüred, Iskola u. 2.) ''Felirata:'' Bem József 1794-1850 ''Felavatva:...”)
 
1. sor: 1. sor:
[[Image:Bem_szob.JPG|thumb|right|200px]]
+
[[Image:Bem_szob.JPG|thumb|right|200px]]
  
 
''Helye:'' Bem József Általános Iskola udvara (Balatonfüred, Iskola u. 2.)
 
''Helye:'' Bem József Általános Iskola udvara (Balatonfüred, Iskola u. 2.)
13. sor: 13. sor:
 
''Anyaga:'' műkő, bronz
 
''Anyaga:'' műkő, bronz
  
Bem József lengyel hadvezér, a magyar honvédseregek altábornagya (Tarnów, 1794. március 14. – Aleppo, 1850. december 10.). A varsói katonai akadémián tanult. Részt vett Napóleon oroszországi hadjáratában. A cári uralom elleni felkeléshez csatlakozott, majd leverése után Nyugat-Európába menekült. A bécsi forradalom egyik katonai vezetője, Bécs eleste után Pozsonyba menekült. Szolgálatait felajánlotta a magyar kormánynak, Kossuth az erdélyi hadsereg parancsnokává nevezte ki. A segesvári vereség után Törökországba emigrált. Muzulmán hitre tért, s Szíria katonai parancsnoka volt haláláig. A II. számú Általános Iskola kórusa Horváth Ernő vezetésével lengyelországi útján Tarnówba is ellátogatott, ekkor merült fel a névadás gondolata. Az iskola 1965. október 24-én vette fel Bem József nevét. Ez alkalommal hársfát ültettek el az iskola udvarán. Az ünnepségen részt vett Tarnów város küldöttsége is. A szobrot az iskola névfelvételének 27. évfordulóján avatták fel.
+
[http://hu.wikipedia.org/wiki/Bem_J%C3%B3zsefBem József] lengyel hadvezér, a magyar honvédseregek altábornagya (Tarnów, 1794. március 14. – Aleppo, 1850. december 10.). A varsói katonai akadémián tanult. Részt vett Napóleon oroszországi hadjáratában. A cári uralom elleni felkeléshez csatlakozott, majd leverése után Nyugat-Európába menekült. A bécsi forradalom egyik katonai vezetője, Bécs eleste után Pozsonyba menekült. Szolgálatait felajánlotta a magyar kormánynak, Kossuth az erdélyi hadsereg parancsnokává nevezte ki. A segesvári vereség után Törökországba emigrált. Muzulmán hitre tért, s Szíria katonai parancsnoka volt haláláig. A II. számú Általános Iskola kórusa Horváth Ernő vezetésével lengyelországi útján Tarnówba is ellátogatott, ekkor merült fel a névadás gondolata. Az iskola 1965. október 24-én vette fel Bem József nevét. Ez alkalommal hársfát ültettek el az iskola udvarán. Az ünnepségen részt vett Tarnów város küldöttsége is. A szobrot az iskola névfelvételének 27. évfordulóján avatták fel.
  
  
 
[[Category:Köztéri_szobrok,_emléktáblák]][[Category:Balatonfüred]]
 
[[Category:Köztéri_szobrok,_emléktáblák]][[Category:Balatonfüred]]

A lap 2014. január 30., 09:15-kori változata

Bem szob.JPG

Helye: Bem József Általános Iskola udvara (Balatonfüred, Iskola u. 2.)

Felirata: Bem József 1794-1850

Felavatva: 1992. október 22.

Avató: Meciej Kozminski, Lengyelország nagykövete és Simon Károly polgármester

Készítette: Sigmond Olivér szobrászművész

Anyaga: műkő, bronz

József lengyel hadvezér, a magyar honvédseregek altábornagya (Tarnów, 1794. március 14. – Aleppo, 1850. december 10.). A varsói katonai akadémián tanult. Részt vett Napóleon oroszországi hadjáratában. A cári uralom elleni felkeléshez csatlakozott, majd leverése után Nyugat-Európába menekült. A bécsi forradalom egyik katonai vezetője, Bécs eleste után Pozsonyba menekült. Szolgálatait felajánlotta a magyar kormánynak, Kossuth az erdélyi hadsereg parancsnokává nevezte ki. A segesvári vereség után Törökországba emigrált. Muzulmán hitre tért, s Szíria katonai parancsnoka volt haláláig. A II. számú Általános Iskola kórusa Horváth Ernő vezetésével lengyelországi útján Tarnówba is ellátogatott, ekkor merült fel a névadás gondolata. Az iskola 1965. október 24-én vette fel Bem József nevét. Ez alkalommal hársfát ültettek el az iskola udvarán. Az ünnepségen részt vett Tarnów város küldöttsége is. A szobrot az iskola névfelvételének 27. évfordulóján avatták fel.