Széchenyi István szobor

A Helyismeret wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Scheer (vitalap | szerkesztései) 2014. január 28., 21:29-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „''Helye:'' Tagore sétány (Balatonfüred) ''Felirata:'' Gróf Széchenyi István ''A talapzat hátoldalán:'' „Munkafáradt ember, ha a Balaton víztükrét meglátja...”)

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Helye: Tagore sétány (Balatonfüred)

Felirata: Gróf Széchenyi István

A talapzat hátoldalán: „Munkafáradt ember, ha a Balaton víztükrét meglátja, új életkedvet érez ereiben csörgedezni.” Gróf Széchenyi István (1846)

Felavatva: 1941. augusztus 31.

Avató: Teleki Béla Zala vármegye alispánja és Gidró Bonifác tihanyi apát

Készítette: Andrássy Kurta János szobrászmûvész

Anyaga: haraszti mészkõ

A tábla felirata: A 100 éves balatoni gõzhajózás emlékére 1846-1946

Felavatva: 1946.

Készítette: Gáncs Lajos szobrászmûvész

Anyaga: bronz

Gróf Széchenyi István, politikus, író (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.). Tanulmányait Pesten, Szombathelyen és Sopronban végezte. A nemzeti liberális reformmozgalom kezdeményezője. Az MTA alapító tagja. Nevéhez fűződik a Nemzeti Kaszinó és az Első Lótenyésztő Egyesület megalapítása, a Lánchíd megépítése. Apja, Széchényi Ferenc 1782-ben épített nyaralót Arácson, így gyermekkorában is sokat tartózkodott itt. Széchenyi István kezdeményezője lett a balatoni gőzhajózás megindításának. A Kisfaludy Sándor költőről elnevezett első balatoni gőzhajót, a „Kisfaludy”-t 1846. szeptember 21-én, Széchenyi születésnapján Füreden bocsátották vízre. Széchenyi István születésének 150 éves évfordulójáról országos ünnepségek keretében emlékeztek meg. A szobrot Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi miniszter adományozta Fürednek. Az egykori hajókikötő bejáratánál áll a talapzatával együtt 3,5 méteres alkotás. A balatoni gőzhajózás 100. és 125. évfordulójának emlékére készült bronztáblák is a talapzaton kaptak helyet, de ezeket az alkotó kérésére később eltávolították. Ma a 100 éves évfordulóra készült tábla újra a szobor talapzatát díszíti. Széchenyi István nevét utca viseli a városban.