Szigethy László
dr. Szigethy László (Somogyszil 1892. jún. 2.-1959 Zirc) Zirci bíró 1941-től 1945-ig
Dr. Wanka Dezsőnek, veszprémi törvényszéki tanácselnökké történt kinevezésével megüresedett járásbírói posztra Szigethy László dr. zirci ügyvéd, Zirc társadalmának egyik nagyon tevékeny és köztiszteletben álló tagja került.
Az új járásbírósági elnök 1892. június 2-án született Somogyszilben, ahol édesapja orvos volt. A főgimnáziumot Veszprémben, a piaristáknál végezte, ahol 1911-ben érettségizett jeles eredménnyel. Utána Grazba ment a cs. és kir. kereskedelmi akadémiára, melynek elvégzése után bejárta a külföldet, mint kereskedelmi alkalmazott: megfordult Ausztriában, Németországban, Svájcban. Két évi tanulmányút után hazajött és a Budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen a jogra iratkozott be. A világháború miatt félbe kellett szakítani a tanulmányait, mert 42 hónapot töltött a fronton, ahol meg is sebesült. A világháború után folytatta tanulmányait, 1923-ban tette le az ügyvédi vizsgát, Zircen ügyvédi irodát nyitott 1923. márciusban. 1920 óta lakott Zircen, ez idő alatt a település minden jó irányú társadalmi megmozdulásában részt vett. 1923-ban az ő kezdeményezésére alakították meg a Zirc Járási Ipartestületet, melynek a mai napig ügyésze volt. Mint ilyen a vidéki iparosok részére elöljárósági kiszállások alkalmából több ízben tartott hazafias és oktató előadásokat, melyekkel igyekeztek a járás iparosaiban a jó szellemet fönntartani, mi által az ipartestület országos viszonylatban is az elsők közé emelkedett. Közreműködött a zirci fövenyfürdő létesítésében, éveken keresztül annak vezetője is volt. A Levente egyesületben először, mint alelnök, 1927 óta mint elnök működött, e tisztségben gondoskodott az ifjúság hazafia neveléséről, és az egyesület sportfelszereléséről, az ő szorgalmazására létesítette legutóbb a község a lőteret és a leventeotthont. A Levente Egyesület szorgalmas munkája miatt számos elismerésben és kitüntetésben részesült.
Zirc község képviselő-testületének 1923 óta nagyon tevékeny tagja, s mint ilyen, a község fejlesztésének munkájából bőségesen kivette részét, az ellentéteket mindenkor igyekezett elsimítani. Buzgón részt vett az egyházközösségi életben is, egyházának hűséges és példaadó tagja, de a más vallásúakkal is békés egyetértésben élt mindig. Éveken át a Zirc és Vidéke lapnak szerkesztője is volt, s mint ilyen, számos tanulságos és figyelemre méltatott cikkével, tudósításával emelte Zircnek és környékének kulturális színvonalát. Mindig istápolója volt a szegényeknek, egyike volt azoknak, akik a zirci ínségakciót sok szeretettel és őszinteséggel intézte.
Szigethyt Lászlót 1945 után börtönbe zárták, feltehetőleg a Levente Egyesületben végzett munkája miatt. Szép emeletes házát a Petőfi Sándor utcában államosították, a rendőrség költözött be, a mai napig ott működik a zirci rendőrség. Feleségének a Reguly ház emeletén adtak szállást. A börtönből szabadulva ő is ott lakott 1959-ben bekövetkezett haláláig. A Szigethy házaspár a Zirci Felső-temetőben nyugszik.
A fotó 1938-ban, az Ipartestület tablójára készült, mint az egyesület ügyésze
A Zirc és Vidéke lap 1941. március 9. száma nyomán
Cuhavölgyi Klára